Yeniliklerden haberdar olun!

Anasayfa > Ürün ve Hizmetlerimiz > Yönetim Check-Up Uygulaması
 
Bilgi Hizmetleri
  Mevcut Müşteri Analizi
  Rekabet Analizi
  Yeni Müşteri Araştırması
  İhracat Pazar Araştırması
  İhracat Stratejik Planlaması
Yönetim Check-Up Uygulaması
  BASEL II’ ye Hazır mısınız?
  İş Stratejisi Check-up
  Pazarlama Check-up
  Pazarlık Gücü Check-up
  Kaynak Kullanımı Check-up
  Check-Up’ları Nasıl Satın Alırım?
Yönetim Danışmanlığı
  Strateji Geliştirme
  Pazarlama Kapasite Geliştirme
  Satış Performans Geliştirme
  Yeniden Yapılanma
  Mevcut Müşteri Verimini Artırma
Eğitim Hizmetleri
  Kuruma Özel Eğitimler
  ARTI KAR Sertifika Programı
  İş Tanımı ve Strateji Atölyesi
  AYNADAKİ BİZ Atölyeleri
  Eğitim Takvimi
BASEL II’ ye Hazır mısınız?
 
Basel Bankacılık Gözetim Komitesi, İsviçre’nin Basel kentinde, gelişmiş ülkelerin katılımıyla 1974 sonunda, gelişmiş finansal piyasalardaki düzenlemeleri iyileştirmek ve standartlaştırmak amacıyla kuruldu.

1988’de Bank for International Settlements (BIS – Uluslararası Ödemeler Bankası) bünyesinde toplanan komite, Basel I Mutabakatı adlı karar ile “sermaye yeterliliği” ile ilgili uluslararası düzeyde standart getirdi. Ancak, Basel I’in getirdiği düzenlemelerin global ekonomideki gelişmeler karşısında yetersiz kalması üzerine 1999 yılında yeni bir düzenleme hazırlığına girişen Komite, daha geniş kapsamlı bir bankacılık düzenlemesi olan Basel II’ye gitti. Basel II kriterleri, bankaların kredi riskleri ile ilgili daha yüksek standartlar getirirken, kredi verilen şirketlerin de yeni standartlara göre risk değerlendirmesine tabi tutulacağını belirtmektedir. Bankaların kredi işlemleri iki açıdan risk değerlemesine tabi tutulacaktır:
1.Kredi verilen şirketlerin riski (firmanın bilançosu, sermaye yeterliliği, borç/alacak rasyoları,kar/zarar tablosu vs. gibi finansal verileri yanında yönetici ve ortakların geçmişi, yönetim ve organizasyon yapısı, ürün/hizmet gelişimi, ithalat-ihracat, pazar payı vs. gibi kalite faktörlerinin de değerlendirilmesi ile “firma derecelendirme notu” hesaplanarak belirlenecektir.)

2.Kredi işleminin türü ile ilgili risk (işlemin şekli, teminat, vade, para birimi gibi) Kullanılan kredinin toplam riski ise bu iki risk değerlendirmesinin sonucunda ortaya çıkmaktadır.Risk notu düşük firmalar (yani risk oranı yüksek firmalar) hem kredi sağlamada zorlanacak, hem de alabildikleri krediyi daha pahalıya alacaklardır.

“BASEL II’ ye Hazır mısınız?” teşhisi işletme yönetiminizin, -Strateji -Pazarlama -Pazarlık Gücü -Kaynak Kullanımı konularındaki mevcut durumunu değerlendirerek, BASEL II’ ye hazır olup olmadığını ve hazırlık için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bir fikir edinmenizi sağlamaktadır.

 

 
ExtremedyaCopyright © 2009 Karum Danışmanlık ve Dış Tic. San. Ltd. Şti.