Yeniliklerden haberdar olun!
Anasayfa > Makaleler
 
PAZARLAMADAN VAZGEÇMEYİN, YENİ TEKNİKLER GELİŞTİRİN

Ülkemizde kriz gündeme geldiğinde ilk kısıtlama yapılan kalemler arasında pazarlama harcamaları yer alır. Oysa tam da bu zamanda sesinizi daha çok duyurmanız ve karıınıza çıkacak fırsatları değerlendirmeniz gerekir.

Bütçeniz sınırlı olabilir, başka bir çareniz olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak unutmayın ki yapmakta olduğunuz işe farklı pencerelerden bakabilir, pazarlamada maliyetinizi artıran adımların yerine etkili olabilecek yeni adımlar geliştirebilir, yeniliklere kucak açabilir, farklı pazarlama teknikleri izleyebilirsiniz. Yapacağınız en büyük hatalardan bir tanesi, sessiz kalmak olacaktır. Müşterilerinizle ilişkilerinizin kopmasına izin vermeyin. Bu zor günlerde de birlikte olarak, sadakati geliştirerek, onlarla bilgi paylaşarak, onları iyi anlayarak ve elbette teknolojiyi kullanarak hem maliyeti düşürebilir, hem de pazarlama faaliyetlerini hayata geçirebilirsiniz. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler, işlerinde kullanmak üzere şu önerileri değerlendirebilirler:

Blog oluşturun: İşletmeniz için ücretsiz bir blog oluşturabilirsiniz. Bunu yaparken wordpress.com veya blogger.com dan yararlanabilirsiniz. Bloglarda işinizi de ilgilendiren konularda ilgi çekici yorumlara yer verebilirsiniz. Ziyaretçi saıysını artırmak için içeriği benzer olan diğer bloglar ile ilgili yorumlar yapabilir ve linkler gösterebilirsiniz. Faaliyet alanını ile ilgili yorumlar yapan bloggerlar ile iletişim kurabilir, konuk bloggerlara yer verenlerle irtibata geçebilirsiniz. Böylece farklı kitlelere de erişebilme imkanınız söz konusu olabilir.

Sadakati geliştirin: Sadakat programları, müşterinin tekrar gelmesini sağlar. Tüketiciler, aranıza katıldıklarında özel ve ilgi çekici bir ürüne sahip olacaklarını bilmeliler. Sadece üyelere özel bilgilendirmeler sağlayın ya da sadece en iyi müşterilerinize özel hizmetler ve ürünler sunun. Tekrarlanan satın alma davranışlarını indirimler, hediyeler ya da farklı teşvik araçları ile ödüllendirin. Verileri takip ederek, programın başarısının izini ise içeriden sürün. Ürününüz ve hizmetiniz ile müşteri arasında duygusal bir bağ kurduğunuz takdirde onlar için bir marka haline geleceksiniz.

Veri madenciliği yapın: Online sipariş gibi yöntemleri kullanarak hem müşterinizi memnun edebilir hem de kayıtlı ve alyşveriş yapan müşterilerin davranışlarını inceleyerek satın alma alışkanlıklarını anlayabilirsiniz. Bu alışkanlıklarını kavrayabilmeniz ise hem stoklama kararlarınızın hem de promosyonlarınızın verimliliğini etkileyecektir.

Konuşma yapın: Müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin bulunduğu ortamlarda bilgilendirici konuşmalar yapın. Bu konuşmayı bir üniversitede, bir konferansta gerçekleştirebileceğiniz gibi hedeflediğiniz kitleyi işyerinize de çağırabilirsiniz. Sunumunuzu yaparken tüketicileri işyerinizde ağyrlayabilir, tedarikçileriniz ve bayilerinizden de böyle bir organizasyon için destek alabilirsiniz.

Çalışanları bir satış aracı olarak kullanın: Çalışanlarınız, markanızın mesajlarını içeren cümlelerin yer aldığı tişörtler, şapkalar kullanabilir, rozetler takabilirler. Çarpıcı mesajların yer aldığı bu çalışan kıyafetleri, işletmeniz için uygun fiyatlı promosyon aracı olabilirler.

Başka müşteri getiren tüketicilerinizi ödüllendirin: Etrafından birisini ya da birilerini getiren müşterilerinize bir takım faydalar sağlayın. Ufak hediyeler verseniz ve indirimler yapsanız bile tüketiciler buna bayılacaktır. Hem yeni müşteriler kazanacak hem de var olan müşterilerinizin akıllı bir alışveriş yaptıklarını hissetmelerini sağlayacaksınız.

Uzman olun: Her ne kadar farklı şapkalara sahip olmak riskinizi dağıtmanızı sağlasa da siz yine de böyle dönemlerde rekabet avantajına sahip olduğunuz alana daha çok odaklanın. Söz konusu uzmanlığınızı daha da geliştirmeye ve iyi yapmaya çalışın.

Sahip olduğunuzu kullanın: Yeni araçlar yaratarak maliyetlerinizi artırmak yerine, zaten yapmakta olduğunuz işleri nasıl farklylaştırabileceğinizi düşünün. Örneğin düzenli olarak yapmakta olduğunuz yazışmalarınız bile sizin için bir pazarlama fırsatı olabilir. Yeter ki farklı bakmayı bilin. Mektuplarınız ve diğer gönderilerinizin üzerine promosyonlarınızı anlatmanızı sağlayacak damgalar basabilir, özelleştirilmiş pullar yapıştırabilirsiniz. Sesli mesajlar ve videolarla pazarlamanızı internet aracılığı ile ve oldukça düşük maliyetlerle gerçekleştirebilirsiniz.

Kendinizi yollara vurun: Müşterilerinizle daha da yakın olun. Onları yüzyüze ziyaret edebilir, özel bir günde minik çikolatalar ya da hediyeler dağıtarak iyi dileklerinizi iletebilirsiniz.

Müşteri danışma kurulu oluşturun: Müşterileri sürecin bir parçası olmaya davet edin.  Bu, mağazalarınızın dizaynından son reklam kampanyanıza kadar birçok konuda geri bildirim almanızı sağlayacaktır. Ayryca paylaşacakları her öneri, mevcut ve yeni müşterilere ulaşabilmeniz için yeni yollar oluşturmanız konusunda yardımcı olacaktır. Bu tip değerli önerileri, ufak hediyeler ya da özel indirimlerle ödüllendirebilirsiniz.

Yazan: Tuba ILZE GÖRMEZOĞLU / Dünya Gazetesi

 
Tüm Makaleler
YENİDEN KONUMLANDIRMA BEDELİ YÜKSEK HATALARDAN KORUR
GENÇLERİN DİKKATİ NASIL ÇEKİLİR?
REKABET GELİŞTİRİR
TÜKETİM HARCAMALARININ YÜZDE 72'SİNİ KADINLAR KONTROL EDİYOR
 
ExtremedyaCopyright © 2009 Karum Danışmanlık ve Dış Tic. San. Ltd. Şti.