Yeniliklerden haberdar olun!
Anasayfa > Makaleler
 
GENÇLERİN DİKKATİ NASIL ÇEKİLİR?

Türk gençliğini derinlemesine inceleyen araştırmalar gösteriyor ki, artık klasik pazarlama anlayışının gerçek anlamda iş görmediği bir tüketici kitlesiyle karşı karşıyayız. Büyükşehirde yaşayan bir genç, günde ortalama 10.000 mesajın hedefi oluyor. Yani yılda 3,6 milyon mesaj... Gençlere erişmek için bir numaralı öncelik, "işlenmeye değer" mesajların arasında yer alabilmek olmalı. Peki, gençlerin dikkati nasıl çekilebilir?

İnsan beyni son derece pragmatik şekilde çalışır. Yani yalnızca işine yarayan, ilgisini çeken bilgiyi işler. Bu da ortalamada maruz kaldıklarının en fazla yüzde 5'idir. Dolayısıyla reklam yapıyor olmanız, hedeflediğiniz kitleye eriştiğiniz ya da eriştiyseniz bile marka tercihi yaratabildiğiniz anlamına gelmez. Bu yüzden bir marka, özellikle de yüzünü gençlere çevirmiş bir marka, “farkındalık” yaratmak yerine, “dikkat çekmeye” odaklanmalı.

Bağlantı Kurmalarına Yardımcı Olun
Gençler, kendilerini en iyi ifade edebildikleri kişilerle, yani diğer gençlerle bağlantı içinde olmayı istiyor. Türkiye'de yalnızca genç nüfusun yarattığı iletişim pazarının toplam büyüklüğü 5-7 milyar TL’yi buluyor. Türklerin dünyadaki toplam Facebook grupları içinde 4’üncü en büyük topluluk olduğunu da ilave etmek, bağlantı kurmak konusundaki heveslerinin ne kadar güçlü olduğunu ortaya koyuyor.

Değer Verdiğinizi Gösterin
Gençler, markaların kendilerine "aldırdıklarını", "değer verdiklerini" bilmek istiyor. Bunun için markanın karar süreçlerine, hatta ürün geliştirme süreçlerine dahi katılmaya gönüllü oluyorlar. Kendilerine açık davette bulunan, yeteneklerini sergilemelerine, seslerini duyurmalarına, bir konu etrafında birleşmelerine veya ortak bir espriyi yakalamalarına yardımcı olan markaları kolaylıkla dünyalarına alıyorlar. Onlar hakkında konuşuyor, dahası bu markaları tüketmeye de başlıyorlar.

Kendilerini Yetkin Hissedecekleri Çözümler Sunun
Gençler kendilerini, bir yandan kimliklerini ifade etmek, bir yandan yaşam vizyonlarını oluşturmak ve bir yandan da bağımsızlıklarını elde etmenin yollarını aramak arasına sıkışmış hissediyor. Bu yüzden gençleri hedeflerken, onların yetkinlik duygusunu geliştirecek bir destek rolü benimsemek, markanızla kuracakları ilişkiyi derinleştirecektir.

Yazan: M.Bora ALÇI / Cnbc-e Business Dergisi
 
Tüm Makaleler
YENİDEN KONUMLANDIRMA BEDELİ YÜKSEK HATALARDAN KORUR
PAZARLAMADAN VAZGEÇMEYİN, YENİ TEKNİKLER GELİŞTİRİN
REKABET GELİŞTİRİR
TÜKETİM HARCAMALARININ YÜZDE 72'SİNİ KADINLAR KONTROL EDİYOR
 
ExtremedyaCopyright © 2009 Karum Danışmanlık ve Dış Tic. San. Ltd. Şti.