Yeniliklerden haberdar olun!
Anasayfa > Makaleler
 
REKABET GELİŞTİRİR

Yaşam kalitesini geliştirebilmenin temeli her zaman daha iyiyi aramaktan geçiyor.  Peki, daha iyi nasıl bulunabilir?  En iyi rekabet ortamı yaratarak. Bu konuyu açmak için  hepimizin yakın olduğu bir alandan, spordan örnek verelim. Genellikle dünyada rekorlar, olimpiyatlarda ve dünya şampiyonluklarında kırılır.  Bunun dışında kırılan dünya rekoru oldukça azdır, hele antrenmanda kırılan rekor pek duyulmamyştır.  Çünkü, insanlar en çok zorlandıkları zaman kendilerini aşar, rekorları kırar.  Aynı durum ekonomide de geçerli.  Şirketler ne kadar çok zorlanyısa o kadar yenilikçi olabiliyor, o kadar iyi performans gösterebiliyor. Dolayısıyla rekabet ortamını ne kadar geliştirebilirsek, yaşam kalitemizi geliştirecek yenilikçiliği, atılımcılığı o kadar daha fazla hayata geçirme imkanımız oluyor.

Rekabet ortamı oluşturmanın en önemli yöntemi ise rekabet engellerini ortadan kaldırmak. Üstelik rekabet konusunu, yalnızca piyasalarda faaliyet gösteren şirketler arasında gerçekleşmesi gereken bir olgu olarak görmemek gerekiyor.  Rekabet hayatın her alanında gelişmeyi tetikler.

Bu alanlardan bir tanesi, toplumun düşünce üretebilme kapasitesidir.  Bu nedenle, kendimizi şu şekilde sorgulamalıyız: Düşünceler konusunda ne kadar rekabete açık bir toplumuz? Hoşlanmadığımız fikirleri öldürmeye meraklı mıyız, yoksa bunları ortada paylaşabilecek bir anlayışa sahip olabiliyor muyuz? Eğitim sistemimiz, yeni fikir geliştirmeyi ne kadar teşvik ediyor?

Bu sorular son derece önemli. Çünkü hayatta her şey 2 kere yaratılır; önce zihinde, sonra da gerçekte. Zihinde yaratmanın üzerine koyduğumuz engeller, aslında gerçekte yaratmanın üzerine koyduğumuz engeller haline dönüşür.  Bir kompozitör ilk önce düşünür ve notaları yazar, daha sonra bu müzik orkestra tarafından çalınır. Bir mimar ilk önce bir çizim yapar, daha sonra eser inşa edilir. Hayatta da birçok konuda da, düşünce konusundaki engeller, aslında yaratıcılığın ve toplumsal gelişmenin önündeki en büyük engellerden bir tanesidir.

Özetle, gelişim hizmeti artıracak bir rekabet ortamı yaratmayı düşünürken, aslında yalnızca bir ekonomik konu olarak değil, düşünce boyutunda, siyaset boyutunda, hatta küresel boyutta düşünmek gerekiyor.

Yazan: Yılmaz ARGÜDEN / Dünya Gazetesi
 
Tüm Makaleler
YENİDEN KONUMLANDIRMA BEDELİ YÜKSEK HATALARDAN KORUR
PAZARLAMADAN VAZGEÇMEYİN, YENİ TEKNİKLER GELİŞTİRİN
GENÇLERİN DİKKATİ NASIL ÇEKİLİR?
TÜKETİM HARCAMALARININ YÜZDE 72'SİNİ KADINLAR KONTROL EDİYOR
 
ExtremedyaCopyright © 2009 Karum Danışmanlık ve Dış Tic. San. Ltd. Şti.