Yeniliklerden haberdar olun!
Anasayfa > Makaleler
 
TÜKETİM HARCAMALARININ YÜZDE 72'SİNİ KADINLAR KONTROL EDİYOR

Bugüne kadar kadınlarla ilgili pek çok araştırma yapıldı. Ancak "Trading Up: The New American Luxury" (Yeni Amerikan Lüksü) ve "Treasure Hunt" (Hazine Avı) kitaplarıyla tanınan Michael Silverstein’ın, katılımcı sayısı 12.000’i bulan araştırması kadar geniş kapsamlısı, ilk defa hayata geçiriliyor. Silverstein, araştırmadaki en büyük farklılığın, kadınların eğitim ve iş gücüne katılım oranında görüldüğünü belirtiyor: "Küresel olarak, yetişkin kadınlarda iş gücüne katılım oranı, yüzde 10’un üzerinde. Bundan 10 yıl öncesine oranla da, maaşlarında ve gelirlerinde, yüzde 10’luk bir artış var."

Michael Silverstein’la yeni kitabını, kadınların değişen profilini ve bu profilin, şirketler ve ekonomi için ne anlama geldiğini konuştuk:

Neden kadınların ne istediğine dair bir çalışma yapma gereği duydunuz?
Aslında bu konuda araştırma yapma fikri, bir müşteri çalışmasının sonucunda ortaya çıktı diyebilirim. Araştırma temel olarak 4 bölümden oluşuyor. Kadınların beklentileri, hayalleri ve istekleriyle ilgili kantitatif ve kalitatif araştırmaları ve cinsiyet çeşitliliğinin bir fonksiyonu olarak, gelir büyümesinin tahminine yönelik bir model içeriyor. Şu ana kadar 12.000’in üzerinde katılım gerçekleşti. Araştırmada 100 soru soruyoruz ve bu soruların çoğu, çoktan seçmeli. 8 tane de, ucu açık sorumuz var. Bu sorulara inanılmaz yanıtlar aldığımızı söyleyebilirim. Bu araştırma, kadın davranışları üzerine yapılmış en geniş kapsamlı araştırma olmasıyla, büyük öneme sahip. Şu anda net olarak ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya’daki kadınları kapsıyor. Bunun dışında, Türkiye, Hindistan, Çin ve Japonya’dan da katılım var.

Şu ana kadar kadınların istekleriyle ilgili neler öğrendiniz?
Kadınlar denge istiyor, arkadaş, aile, sağlık ve güzel bir ev istiyor. Bildiğiniz gibi dünya, şu an küresel resesyonla uğraşıyor. Herkes ‘Acaba tüketim yeniden eski dengesine oturacak mı?’ diye düşünüyor. Yaptığımız bu araştırmaya göre, her şey yoluna girecek. Sonuçta cüzdanların kontrolü kadınlarda ve kadınlar güzel evler istiyor. Bu nedenle, iyi ve güzel evlerin zamanı henüz sona ermiş değil. Bunun dışında kadınlar, fiziksel ve finansal yeterliliğe sahip olmak istiyor. Son dönemde finansal hizmet sunan şirketler, kadınlara ulaşmakta başarısız oldu. Oysa kadınlar, artık her şeye sahip olmak istiyor.

Dünyada kadınların değişen harcama eğilimleri üzerinde etkisi nedir?Dünyada şu an, 1 milyarın üzerinde çalışan kadın nüfusu var. Bu kadınlar, 9 trilyon dolar kazanıyor. Kazanma tabakalarına ve en fazla kazananlara baktığınız zaman, 60 milyon kadının, 4 trilyonluk bir büyüklüğü kontrol ettiği görülüyor. Ayrıca, kazandıklarından çok daha fazla etki ve kontrol güçleri var. ABD’de tüm tüketim harcamalarının yüzde 72’sini onlar kontrol ediyor.

Kadınların genel tüketici olarak harcama eğilimlerini incelediğinizde, ne tür özellikler ortaya çıkıyor? Özellikle erkeklerden farklı ne tür özellikleri var?
Kadınlar, genellikle harcamalarını evleri için yaparak işe başlıyor. Yiyecek, giyecek ve ev gereçleri alıyor. Ama bugün kadınların, dayanıklı tüketim ürünleriyle de, fazlasıyla ilgilendiğini söylemek mümkün. Genellikle ailenin ne zaman tatile çıkacağına ve nereye gideceğine de onlar karar veriyor. Restoranı onlar seçiyor, eve sipariş verilecek yiyeceklere onlar karar veriyor. Yani kadınlar, ailede her türlü hareketin belirleyicisi konumunda. Bir hayat planına göre alışveriş yapıyorlar. Bekarken, evliyken ve çocuk sahibiyken, farklı alışveriş alışkanlıkları gösteriyorlar.

Kadınların en fazla zaman ayırdığı 5 aktivite nedir?
İnternet, televizyon ve arkadaşlarla konuşmak, ilk 3’te yer alıyor. Alışveriş ve kişisel hijyen ise, yaptıkları diğer aktiviteler.

Türkiye gibi ülkelerin araştırmanız içindeki önemi nedir?
Şu ana kadar, Türkiye’den 200 kadın araştırmamıza katıldı. Bu sayının artmasını istiyoruz. Bize göre Türkiye, oldukça büyük bir pazar ve önümüzdeki dönemde de büyümesini sürdürecek. Şu anda çalışma yaşında olan kadınların yüzde 70’den fazlası iş gücüne katılmıyor. Türkiye’deki kadınların araştırmamıza katılması önemli.

Yazan: Michael SILVERSTEIN / Capital Dergisi
 
Tüm Makaleler
YENİDEN KONUMLANDIRMA BEDELİ YÜKSEK HATALARDAN KORUR
PAZARLAMADAN VAZGEÇMEYİN, YENİ TEKNİKLER GELİŞTİRİN
GENÇLERİN DİKKATİ NASIL ÇEKİLİR?
REKABET GELİŞTİRİR
 
ExtremedyaCopyright © 2009 Karum Danışmanlık ve Dış Tic. San. Ltd. Şti.